„vienaistorija“ iš
tikrųjų yra dvi istorijos. Tai Silvano Landi, prie penkiasdešimties metų
slenksčio artėjančio rašytojo, reginčio savo gyvenimą byrant į šipulius,
istorija bei jo protėvio, Mauro, kareivio, sugrįžusio iš Pirmojo pasaulinio
karo mėsmalės, istorija. Po nuostabios ir drauge negailestingos gamtos
skliautais, brėždamas vos matomą ribą tarp šiandien ir vakar, Gipi pasakoja apie
žmonių trapumą, grožį, ašaras ir lūkesčius. Tai vizualus, tapybiškas,
nedaugiažodis pasakojimas apie nesibaigiantį ritimąsi į prarają ir bandymą,
nepaisant visko, iš tos prarajos pakilti.
Kelionė su knyga „vienaistorija“
Maršrutas: Pirmojo
pasaulinio karo tranšėjos, kraštovaizdis su medžiu, šių dienų psichiatrinė
ligoninė.
Kelionė laiku į: 1915-uosius, kuomet Italija įsitraukė į karinį konfliktą ir pasiuntė į frontą tūkstančius šauktinių. Į mūsų dienas ir į karo atgarsius rašytojo, kamuojamo depresijos, kūryboje.
Kelionės trukmė: ilga kaip šimtmečiai diena, arba 2 valandos.
Bendrakeleiviai: rašytojas Silvanas Landi ir jo vidiniai monstrai, rašytojo prosenelis šauktinis Mauras Landi, rašantis meilės laiškus žmonai iš karo apkasų. Taip pat modernaus masinio naikinimo ginklo išradėjas, beprotnamio gydytojai, kunigas, austrų ir italų kariai. Medis.
Ką patirsite šioje kelionėje? Neviltį, siaubą, pyktį, ilgesį... kuriuos Gipi iliustruoja stulbinamo grožio akvareliniais peizažais.
Patarimas prieš leidžiantis į kelią: pamirškite viską, ką manėtės žiną apie komiksų žanrą, nes ši knyga yra kažkas gerokai daugiau: nirimas į skausmą ir tamsą, kvietimas, poezija.
Pirmoji keliautoja: vertėja Toma Gudelytė
Tavo kelionės pradžia: 2019 spalis
Gipi
Gipi (Gian Alfonso Pacinotti, gim. 1963 m. Pizoje) yra bene žymiausias šiandienos italų komiksų kūrėjas ir iliustratorius, taip pat kino kūrėjas. 2014 m. grafinė novelė „vienaistorija“ įtraukiama į prestižinės Premio Strega finalistų sąrašą ir tai yra pirmasis kartas, kai komiksų knyga nominuojama tokio lygio literatūros premijai. Vėliau „vienaistorija“ apdovanota tarptautine literatūros premija Premio Mondello.
Gipi darbai išsiskiria intensyviomis akvarelinėmis atmosferomis, melancholiškais portretais, ryškia ironijos gyslele, autorius naudoja pačią įvairiausią techniką (mėgsta piešti skutimosi peiliukais).
Fotografija © Cristina Zuppa
Toma Gudelytė
Toma Gudelytė (g. 1983 m.) – vertėja, žurnalistė, Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos narė. Savaitraščio „Literatūra ir menas“ skiltininkė. Vilniaus universitete baigė lietuvių ir italų filologiją. Stažavosi Pavijos (Italija) universitete. 2013 m. įgijo daktaro laipsnį komparatyvistikos srityje. 2015 m. įvertinta Dominyko Urbo premija už geriausią vertimo debiutą (I. Argamante „Jerichas 1941 metais“). Išvertė Lutherio Blisseto romaną „Q“, kuris pateko į Lietuvos vertingiausių verstinių kūrinių 2016 m. sąrašą.
Fotografija iš asmeninio archyvo